Projekt

Fakt, że Covid wymusił zmiany na wielu pracodawcach i zarządcach przestrzeni biurowej jest niezaprzeczalny. Firmy radziły sobie z tym wyzwaniem w różny sposób. Statim Integrator od początku pandemii uczestniczy w projektach modernizacji sal konferencyjnych. Jednym z takich miejsc jest biuro „Digital Office” firmy Reckitt Benckiser na ul. Zajęczej 15 w Warszawie.

  Statim Integrator zaprojektował dwie sale do spotkań hybrydowych kompatybilnych z MS Teams. Wykorzystaliśmy rozwiązania i produkty kilku producentów. Nasz klient poszukiwał pomysłów, które pozwolą na zarządzanie przestrzenią w zależności od potrzeb pracowników - będą pełniły funkcje dwóch osobnych pomieszczeń konferencyjnych bądź jednej dużej Sali konferencyjnej - automatyzacja konfiguracji sal w zależności od scenariusza użycia.

Zakres prac

Zestaw produktów jest imponujący:

 • Optimal Audio – głośniki i wzmacniacz
 • Mikrofony firmy Shure - matryce sufitowe MXA710-2ft wraz z zestawem mikrofonów bezprzewodowych MXW składającym się z mikrofonu do ręki, dwóch mikrofonów nagłownych, a także nadajnika powierzchniowego
 • Procesora Audio DSP Symetrix Radius NX wraz z dodatkowym ściennym Bluetooth 5.0
 • Kamery Poly: 2 kamery E70 oraz videobar Studio X50
 • Systemy rezerwacji sal Logitech Scheduler
 • Dotykowe panele sterujące Logitech TAP cat 5e
 • Kamery Logitech Brio na uchwytach Heckler H573 do udostępniania w czasie rzeczywistym treści prezentowanych przez uczestników na whiteboardach podczas spotkań
 • Monitor dotykowy Dell C5522QT
 • MTR Dell Optiplex 7080MFF
 • 3 monitory wielkoformatowe 85” Sony Bravia FW-85BZ40H
 • Systemy mocowania monitorów firmy NEOMOUNTS by Newstar
 • System zarządzania video w oparciu o akcesoria video oraz programowalny system sterowania KRAMER wraz z czujnikiem połączenia/rozłączenia obydwu sal.
  Największym wyzwaniem było okablowanie całej przestrzeni – zarówno w kontekście wizualnym jak i technicznym. Wszystko zostało umieszczone w szafie rackowej, którą bez wątpienia można nazwać sercem całego systemu. „To właśnie tym punkcie odbywa się zarządzanie salami konferencyjnymi. Całość została tak zaprojektowana, aby zminimalizować potrzebną obsługę ze strony użytkownika. System jest zaplanowany według ustalonych z góry scenariuszy, zgodnie z życzeniem klienta” – mówi Karol Krajewski, koordynator projektu ze strony Statim Integrator. „To w pełni zautomatyzowane rozwiązanie daje możliwość kontroli nad całością i eliminuje ryzyko błędu w przypadku ingerencji osób organizujących spotkania”.
   

  Ponadto bardzo dobre odzwierciedlenie dźwięku w obu salach, jego idealna jakość to zasługa współpracy z firmą Polsound i Shure oraz systemu Optimal Audio. "Projekt nagłośnienia poprzedzały testy akustyczne przestrzeni. To pozwoliło na takie rozmieszczenie głośników i mikrofonów, by optymalnie wykorzystać całą powierzchnię i wydobyć z niej jak najwięcej" – mówi Bartek Głuc z firmy Polsound.
  Scenariusz, w którym łączymy obydwie przestrzenie został zaprojektowany i zrealizowany w taki sposób, aby wszystkie ekrany video zgodnie z przekazanymi przez system sterowania komendami działały jako jeden połączony i dobrze dostrojony organizm, zapewniając maksymalnie optymalny przekaz audio i video w trakcie spotkań i prezentacji.
  "Nasze biuro to nowoczesna, industrialna przestrzeń. Ważnym aspektem była estetyka rozwiązania, aby użyty sprzęt audio-video komponował się z przestrzenią biura. Już na etapie projektowania wnętrz architekt zadbał o optymalne rozwiązania akustyczne, jak np. dyfuzory Schroedera, których zadaniem jest rozpraszanie fal dźwiękowych, a nie ich wytłumianie" – tłumaczy Krzysztof Wenelczyk z firmy Reckitt, autor i główny architekt całego pomysłu.
  "Dlatego wyposażając obie sale w sprzęt audio-video chcieliśmy oprzeć się na sprawdzonych produktach, które nie będą wymagać specjalnego szkolenia dla użytkowników sal oraz ciągłego nadzoru. Zaufaliśmy w tej kwestii naszym wykonawcom i efekt pracy można oczywiście „usłyszeć”, ale także dostrzec gołym okiem" – dodaje.
  Biuro Reckitt Digital Office to biuro marzeń każdej firmy oraz pracownika - nietuzinkowe wyposażenie, piękna kolorystyka, wygoda, ciekawa lokalizacja. Bardzo nam miło, że mogliśmy mieć udział w tym ciekawych projekcie.